merida-brave-bow-poster

„Merida Waleczna” – streszczenie fabuły

„Merida Waleczna” to film animowany, który przenosi nas wiele wieków wstecz do dzikich i górzystych rejonów Szkocji. Główna bohaterka dorasta słuchając historii o epickich bitwach, a także mistycznych zjawiskach. Legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie rozbudzają w młodziutkiej dziewczynie ciekawość świata. Okaże się, że ta będzie jej niesamowicie potrzebna do tego, by poradzić sobie w przyszłym życiu.

Wbrew normom

Król Fergus i królowa Elinor jako rodzice Meridy postanawiają wychować ją na księżniczkę, która doskonale zna etykietę i potrafi zachowywać się zgodnie z nią. Ojciec dziewczyny zachęca ją także do tego, by rozwijała w sobie pasję, którą ten ją zaraził. Jest nią łucznictwo. Młoda Merida chętnie korzysta z każdej okazji, kiedy może wyrwać się z zamku, by gnać na koniu przez las i strzelać z łuku. Takie wymykanie się świadczy o jej charakterze i chęci przeżycia przygód.

Dziewczyna marzy o tym, by podążać własną drogą, co sprawia, że niezbyt dobrze dogaduje się z matką. Ta chce, by Merida dobrze wyszła za mąż, urodziła dzieci i żyła w szczęściu jakie może dać rodzina. Dziewczynie ta wizja zupełnie się nie podoba. Postanawia więc pójść swoją własną drogą, co oznacza złamanie prastarych zwyczajów, według których żyją ludzie jej czasów, w tym władcy.

disney-brave-dvd-blu-ray

Kiedy próbuje wyrwać się, by podążać za tym, co dyktuje jej serce, sprowadza na królestwo chaos i zniszczenie. By odwrócić to, co się wydarzyło musi zmierzyć się z zaklęciem rzuconym na jej prośbę przez tajemniczą staruszkę, a w ten sposób uratować swoją matkę przed klątwą. Jeśli tego nie zrobi, monarchini zostanie do końca swego życia niedźwiedziem, który z czasem zgubi swoją tożsamość. Dzięki niefortunnym wydarzeniom ma więcej czasu na to, by poznać królową Elinor. Okazuje się, że ta nie jest wcale taka zła, jak Merida do tej pory sądziła. Nawiązuje się między nimi zupełnie nowa relacja oparta o wzajemny szacunek i miłość.

Dodatkowo do historii wkrada się groza, która pochodzi z dawnej przeszłości. Znana jest z mrocznej legendy przekazywanej z ust do ust. Czy Meridzie uda się odwrócić klątwę? Czy uzyska upragnioną wolność? Jak potoczą się losy królowej Elinor? By poznać odpowiedzi, należy obejrzeć film o rudowłosej księżniczce.