crhktkqturbxy84nwvlyjfingnkzmmyodkzmtvhyzhky2uyngzkotljmy5qcgvnkpudaahneijncu2tbc0dus0b3g

Czy zmywanie naczyń w zmywarce pozwala zaoszczędzić na wodzie?

Wśród użytkowników występuje wiele kontrowersji na temat tego, czy zmywarki naprawdę pozwalają oszczędzić sporą ilość wody i energii. Część osób uważa, że tak właśnie jest. Inne, że zmywarka tylko generuje większe koszty eksploatacji. Pewne jest jedno – opinie na temat zużycia wody w obu przypadkach są bardzo zróżnicowane.

Tradycyjny sposób nie zawsze wygrywa

Jeśli przyjrzymy się dokładnie ręcznemu myciu naczyń, będziemy musieli zauważyć, że by wyczyścić brudne garnki, talerze, kubki i sztućce będziemy puszczali wodę pod dużym strumieniem. Jak widzimy, nie jest to rozwiązanie ekonomiczne. Marnujemy w ten sposób nie tylko wodę, ale także czas, który moglibyśmy wykorzystać inaczej, na przykład idąc na spacer czy rozwijając własne pasje. Jednak wprawione osoby potrafią myć naczynia ręcznie nie zużywając przy tym dużych ilości wody. Wszystko zależy od tego, jak zabierzemy się za wykonanie tego zadania.

Warto zaznaczyć, że do tego, by umyć naczynia nie trzeba korzystać z wody lecącej z kranu na bieżąco. Nie musimy też myć pojedynczych naczyń od razu. Możemy poczekać aż zbierze się ich więcej. Dzięki temu oszczędzimy trochę wody. Jeśli będziemy zmywać naczynia raz dziennie, będziemy mogli napełnić cały zlewozmywak wodą i takim właśnie sposobem wyszorować wszystkie naczynia. Jeśli zaopatrzymy się w granitowy zlew, zapobiegniemy gromadzeniu się osadów. Choć to rozwiązanie jest nieco droższe niż inne, warto się nim zainteresować. Do takiego zlewu możemy bez wahania wlewać wodę wraz z płynem do mycia naczyń.

zmywarka-czy-warto

Z drugiej strony…

Jeśli w ten sposób czyścimy garnki, możemy zauważyć, że zużycie wody stało się mniejsze, co sprawia, że sporo pieniędzy zostaje w naszej kieszeni. Należy zaznaczyć, że popularne i pełnowymiarowe zmywarki zużywają około 10-20 litrów wody. Dzieje się tak dlatego, że programy zmywarki obejmują zwykle wstępne mycie, zmywanie i płukanie. To sprawia, że ilość zużytej wody wcale nie musi być mniejsza. Jeśli jednym ciągiem zmywamy większą ilość naczyń używając do tego własnych rąk, może się okazać, że jest to metoda bardziej opłacalna niż mycie naczyń w zmywarce.

Co ciekawe, kompaktowe zmywarki zużywają co najmniej 7 litrów wody podczas jednego mycia, a  jest to najmniejsza ilość wody potrzebna do wyczyszczenia naczyń. Warto zatem poważnie się zastanowić nad tym ile naczyń zmywamy oraz jak często to robimy. Właśnie od tego będzie zależało, czy uznamy zmywarkę za urządzenie, bez którego nie sposób się obyć, czy za zbędny wydatek.