jak-zakonczyc-robotke-na-drutach-2323622

Robienie na drutach – sposób na depresję?

Myśląc o robótkach ręcznych, szydełkowaniu, czy właśnie robieniu na drutach, staje nam przed oczami obraz staruszki na bujanym fotelu, otoczonej motkami wełny, którymi gdzieś pomiędzy jej nogami bawi się niesforny kociak. Jak się jednak okazuje, jest to tylko stereotyp. Robótki ręczne nie są tylko domeną starszych pań, wręcz przeciwnie. Są teraz na topie, a absolutnym hitem jest własnoręczne robienie koców z wełny czesankowej. Ponadto, jak się okazuje, jest to bardzo zdrowe zajęcie.

Naukowo udowodnione

Przeprowadzone badania dowodzą, że siedząc w fotelu z włóczką i drutami, jesteśmy w stanie zredukować, a nawet wyleczyć depresję, stany lękowe, demencję, czy bóle chroniczne. Organizacja z Wielkiej Brytanii, która zrzesza wielbicieli robótek ręcznych (Knit for Peace) przeprowadziła eksperyment, podczas którego zbadała grupę ludzi, którzy hobbystycznie zajmują się dzierganiem.

Jak się okazało, w czasie robienia na drutach, znajdujemy się w podobnym stanie, jaki daje nam joga, czy medytacja. Organizm się relaksuje, tętno spada, a mózg skupia się na wykonywaniu jednej, konkretnej czynności. Możemy dzięki temu chociaż na chwile przestać przejmować się problemami i odetchnąć od gnębiących nas problemów.

Zasada ta działa również podczas kolorowania tak bardzo popularnych ostatnio kolorowanek dla dorosłych. Ponadto, robótki ręczne pomagają zachować sprawność umysłu osobom starszym. Dzięki wykonywaniu skomplikowanych wzorów, ich mózgi działają na najwyższych obrotach, dzięki czemu nie rozwija się u nich demencja.

Kto by pomyślał, że tak niepozorne zajęcie może okazać się tak zbawienne dla naszego organizmu? Jeśli odczuwacie, że problemy życiowe zaczynają dominować w Waszych myślach, co powoduje wysoki poziom stresu każdego dnia, warto sięgnąć po druty lub szydełko i zająć na chwile myśli czymś innym. Zobaczycie, że na pewno ta metoda zda egzamin i przyniesie spokój umysłu. Może w międzyczasie uda nam się wpaść na jakieś rozwiązanie, które sprawi, że wszystkie problemu się rozwiążą? Jedno wiemy na pewno – w chwilach stresu nie warto sięgać po używki, skoro pod ręka jest tak przyjemny i zdrowy sposób. Chcesz się odprężyć i zrelaksować? Dać chwile ukojenia swoim myślom? Zatem do dzieła!