_vyr_7047rtv-9-led-bialy

RTV – co to takiego?

RTV to skrót od bardzo popularnej w naszych czasach elektroniki użytkowej. Do tej kategorii sprzętów należą urządzenia takie jak na przykład telewizory, odtwarzacze DVD, magnetowidy, sprzęty stereofoniczne, telefony komórkowe, zasilacze, ładowarki i wiele, wiele innych. Możemy w tym wypadku mówić o sprzęcie elektronicznym, który służy do domowego użytku.

Bywa, że natkniemy się na określenie „sprzęt RTV”, które jest nazwą zbiorczą. Odnosi się ono przede wszystkim do odbiorników radiowych zwanych także radioodbiornikami, a także do telewizorów. Skrót ten pochodzi od słów Radio i TV.

Które sprzęty są najpopularniejsze?

Do najpopularniejszych sprzętów tej kategorii należą oczywiście telewizory. Dzisiaj w każdym polskim domu znajduje się przynajmniej jedno takie urządzenie. Często jest ich nawet więcej. Służą one do oglądania różnych programów telewizyjnych, na których możemy spotkać się z odtwarzaniem filmów, seriali, czy muzyki. Istnieją też specjalne kanały podające wiadomości ze świata, a także pogodę czy informacje sportowe. Możemy również spotkać się z programami przyrodniczymi i tymi, które tłumaczą jak działają określone sprzęty i urządzenia. Wiele jest też kanałów podróżniczych czy tych z bajkami dla dzieci. Jak widzimy horyzonty jakie odsłania przed nami świat telewizorów są naprawdę szerokie.

pol_pl_vivian-i-szafka-rtv-17277_1

Jeśli chcemy obejrzeć wykonane przez nas zdjęcia, czy nagrane na płytach filmy, możemy zaopatrzyć się w specjalny odtwarzacz DVD lub Blu-ray. Pozwalają one odczytać pliki, które zostały zapisane na płytach. Różnią się one tym, że technologia Blu-ray jest bardziej posunięta technologicznie. Płyty, na których nagrywa się multimedia są znacznie pojemniejsze niż te stosowane w zwykłych DVD. Prawdopodobnie za jakiś czas w sprzedaży będą już tylko odtwarzacze Blu-ray. Wyprą one z rynku wciąż popularne odtwarzacze DVD, tak jak te weszły w miejsce popularnych niegdyś magnetowidów.

Poza tym w grupie tej znajdują się też bardzo popularne w dzisiejszych czasach telefony komórkowe. Tak jak w przypadku telewizorów, każda dorosła osoba, posiada przeważnie chociaż jeden smartfon. W przeciwieństwie do telefonów, które mogliśmy nabyć w latach 90. XX wieku, czy na początku wieku XXI, nie służą one już tylko i wyłącznie do pozostawania w kontakcie ze ściśle ograniczoną grupą osób. Teraz są one bardziej gadżeciarskie i wykorzystywane bywają często jako źródło rozrywki.

To kilka urządzeń, bez których nie wyobrażamy sobie współczesnego świata.