pizzeria

Ile jest na świecie pizzeri?

O pizzy można powiedzieć wiele. Oto kilka najciekawszych informacji o tym uwielbianym przez każdego daniu. Pierwsze pizze znano już w starożytnej Grecji, kiedy to ludzie smarowali oliwą z oliwek płaskie chlebki i posypywali je ziołami. Były to pierwsze zalążki znanej nam z dzisiaj pizzy. Placki smarowane oliwą z oliwek i posypane z ziołami. Dzisiaj jest podobnie – też mamy placek, też mamy oliwę z oliwek i zioła. Wszystko zostało jednak wzbogacone wieloma dodatkami, które można dodać – sery, szynki, owoce morza i wiele innych. Największa pizza ważyła ponad 12 ton a zrobiona była dawno, bo w 1990 roku. Od tamtej pory nikt nie podjął się zadania pobicia tego rekordu.

Klasyczna pizza, z sosem, ziołami i serem nosi nazwę po królowej Włoch, Marghericie di Savoia. Klasyczna pizza jest zarazem najbardziej popularna wśród wielbicieli włoskiego przysmaku – margherita, najbardziej klasyczna i najbardziej lubiana. Mieszanka kilku rodzajów sera, sosu pomidorowego i ziół. Klasyczne wydanie pizzy jest najbardziej lubiane i najbardziej kochane wśród miłośników włoskiego przysmaku. Najczęściej pizze jada się w weekend. Jest to zapewne spowodowane tym, że w tym dniu najczęściej spotyka się ze znajomymi a zamówienie pizzy jest najmniej pracochłonne dla gospodarzy. Poza tym pizzę lubi każdy! Obecnie nie ma także problemu z dostawą pizzy – pizzerie działają albo do późnych godzin nocnych. Coraz częściej spotyka się także pizzerie otwarte całodobowo. Najdroższa pizza została przygotowana przez Gordona Ramseya i jeden jej kawałek kosztował 178 dolarów. Bardzo duża cena była związana z niesamowitymi dodatkami w niej – Gordon do przyrządzenia swojej pizzy zużył nawet tak szlachetny dodatek jak trufle. Nie ma co – pizza dla prawdziwych bogaczy.

Najstarsza pizzeria działa od 1830 roku w Neapolu. Najczęściej zamawianą pizzą jest ta z mięsem. Pizze wegetariańskie mają swoich fanów, jednak jest ich niewielu, dlatego też w większości pizzeri w menu występuje tylko jeden rodzaj pizzy bez mięsa. Duża ilość pizzerii proponuje także swoim klientom skomponowanie swojej własnej pizzy z kilkoma wybranymi przez siebie dodatkami. Najwięcej pizzy zjada się w Norwegii a nie, jak mogłoby się zdawać, w Ameryce. 9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy – dzień w którym każdy smakosz pizzy wie dokładnie co będzie jadł przez cały dzień.

Nikt jeszcze nie policzył ile jest pizzeri na świecie i prawdopodobnie nikt nigdy nie będzie w stanie tego zrobić. Pizza stałą się daniem uniwersalnym i szybkim, a dodatkowo dostępnym dla każdej kieszenie. Dodatkowa możliwość wyboru spośród wielu rodzajów pizzy i ciasta, a także skomponowania swojej własnej pizzy przynosi temu daniu wielu amatorów jedzenia.